Unconfigured Ad

Collapse

Batterier

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • tomasjo
    • Sep 2005
    • 573

    #1

    Batterier

    Her kommer nok en melding fra en nybegynner.

    Har tenkt å kjøpe denne motoren til Kantana Mini. Nippy 2510 (http://www.elefun.no/webshop/aspx/pr...ategoriID=136).

    Jeg har følgende batteri: http://www.elefun.no/webshop/aspx/pr...kategoriID=117.

    Og her kommer spørsmålet.
    I motorspesifikasjonen står det at motoren trekker max 25A (peak). I batterispesifikasjonen står at batteriet kan levere 10C max i 10sek.

    Hva betyr 10C? Betyr det at batteriet ikke er i stand til å levere mer enn 10A i det hele tatt? Hva er altså forskjellen på A (amper) og C ??

    Mvh.
    Tomas
    -----------------------------------------------
    Tomas
    Trondheim modellflyklubb
    www.heltpropell.com
  • tyor
    • Mar 2005
    • 9757

    #2
    batteriet du linker til har en kapasitet på 1350mah. da er 1C 1350mA eller 1.35A 10C blir da 1.35x10 som er 13.5A det står jo også at disse batteriene trives best med 5-8C 8C blir da 8x1.35A = 10.8A

    Hvor mye motoren din trekker kommer jo helt ann på hvilken propell du bruker. men er redd for at det batteriet blir litt for dårlig desverre.
    Tom Nohr
    Tennisveien 9
    2450 Rena

    Frsky taranis 9+
    Turnigy H.A.L. hexacopter. m/naza.m og nex5r
    Fieseler storch fra black horse m/ngh gf38
    + diverse små ting

    Comment

    • william123
      • May 2005
      • 2330

      #3
      en nippy 2510 trekker ca 25 A hvis man skal ha nok power i en katana mini, og hvis du da skal ha wanma, må du nokk opp på wanma 4000mah
      William Jul Ringkjøb
      Bodø MFK

      If it doesn't work, it doesn't matter what it costs...

      Comment

      • joo
        MFN Skribent
        • Nov 2002
        • 6936

        #4
        Du har altså planer om å sette inn et 1350mAh batteri specet til 5-8C. Glem burst-kapasiteten som er optimistisk satt til 10C, den belastningen skal man bare utsette det for i sjeldne og korte øyeblikk.

        Batteriet kan altså levere 1350mAh x 10C = 13500mA = 13,5Ampere i korte burst. Og komfortabelt/fornuftig/safe 6-7 Ampere (5C) om du vil få noen cykluser ut av det.

        Den motoren du har valgt vil du få store problemer med å finne liten nok propell til og klare å bruke batteriet uten at du både overbelaster det og du vil oppleve at du ikke kan gi gass uten at ESC`en kutter ut pga for lav spenning pga spenningsdroppet i det billige/gammeldagse batteriet... Et LiPo som klarer 5-8C er egentlig håpløst utdatert og sånn jeg ser det dumping av gammeldags teknologi. Kan selvsagt brukes i mindre oppsett som trekker max 7-8 ampere, men du gjør deg selv en bjørnetjeneste om du satser på å bruke det mot Nippyen. Vi har nå fått det vi kaller 3.generasjons LiPo på markedet (20C, burst 30C), og etter specen på det batteriet du har er det nok det vi kaller 1.generasjon. Skal du bruke et LiPo med den kapasiteten ditt har må du nok opp på siste generasjon som klarer 20C, og 30C i burst. Da kan du belaste med 1350 x 20 = 27 Amp og regne med å ikke ødelegge batteriet på et par turer samtidig som spenningen er langt bedre om du velger å laste Nippyen med propell som ikke gir mer strømtrekk enn rundt 20-25 ampere. Da har du et kapabelt oppsett med bra marginer og kan regne med å få masse flytid istf å oppleve at ting blir overopphetet/overbelastet og kutter stadig vekk. Mye frustrasjon og lite flyging.

        Stygt sagt av meg kanskje, men det batteriet er ubrukelig i ditt oppsett Billig er ikke alltid billig... et batteri til 300,- som ikke kan brukes er egentlig dyrt siden man nesten kan putte det rett i søppelkassa... og da er det egentlig svært dyrt. Et FP EVO20 på 1200mAh ( http://www.celtic-griffin.com/equipment.php?id=300 ) koster ikke særlig mer og gir deg kruttet du vil ha. Eller hvorfor ikke kjøpe et 1800-batteri i samme serien? Du vil oppleve en totalt annen verden og slipper problemer... og får flytid.

        C = capasitet. 10C på ditt batteri betyr at du kan belaste det med 10 ganger kapasiteten (1,35 amperetime) som gir 13,5 ampere.

        Eneste fordelen med 1.generasjons LiPo er at du kan sette cutoff voltage til 2,5 Volt/celle under last. 2.generasjon bør ikke under 3 Volt/celle ved last og 3.generasjon bør man gjerne sette til 3,3Volt/celle som safe cutoff volt.

        Forvirret? Jeg mener bestemt at å alltid sikte på det billigste ødelegger mye av flygleden!
        Absolutt ikke NLF-medlem lenger!

        Comment

        • jørgen123
          • Jul 2005
          • 706

          #5
          en mulighet er å paralell-koble to 1350 pakker, ved 8C leverer pakkene 2160mah,
          Nippy`en trekker 23 A med 10x5 propell og 1147 gram, 23 A vil da bli i meste laget for batteriene.

          en annen idè er å kjøpe en Hyperion 3013-14, da kan du bruke to 1350 pakker i Paralell, motoren trekker 21 A og 1087 gram med en 10x5 APC E. jeg tror 1087 gram vil bli litt i minste laget for katana`en.

          Det jeg vil Anbefale er å kjøpe en Hyperion 3013-16, og kjøpe et Poly-quest 2600mah/eller et Wanma 4000mah batteri. motoren trekker 23,5 A, og 1200 gram med en 11x5.5 APC E.
          Jørgen Wake Stensen
          Bodø MFK
          Man blir aldri bedre uten utfordringer og trening!

          Comment

          • william123
            • May 2005
            • 2330

            #6
            tror paralell kobling eller wanma 4000 blir for tungt i en KM
            William Jul Ringkjøb
            Bodø MFK

            If it doesn't work, it doesn't matter what it costs...

            Comment

            • tomasjo
              • Sep 2005
              • 573

              #7
              Takk for et kjempe fint og utfyllende svar "joo". Leste en god del om dette i går kveld. Fant vel ut at Wanma batteri er ikke så veldig aktuelle til Kantana. Har brukt disse til en motor som trekker 10A max i en Formosa. Bestiller batteriet du foreslår hos Griffin. Det samme gjelder Kantana'n. Hvor stor styrke bør man maks lade disse batteriene? Hva kan man forvente i flytid med 1800 batteri i denne seierien i en Kantana, forutsatt normal flyving?

              Mvh.
              Tomas
              Last edited by tomasjo; 27-11-05, 15:57.
              -----------------------------------------------
              Tomas
              Trondheim modellflyklubb
              www.heltpropell.com

              Comment

              • joo
                MFN Skribent
                • Nov 2002
                • 6936

                #8
                Foreløpig må vi nok forholde oss til 1C ladestrøm (gjerne 0,5 - 0,7C de første 3-4 gangene) Så et 1800mAh (1,8Ah) skal ikke lades med mer enn 1800mA som maksimum.
                Vi vil nok få se LiPo på markedet snart som kan lades med høyere strøm (og mener Graupner leverer LiPo som kan settes til 2C max-strøm...) Dette vil redusere ladetiden en del, men uansett vil det ta en del tid å få pusha de siste 10-15% av lading inn siden max-spenningen under lading skal være 4,2 volt for seriekoblede pakker. Da ramler ladestrømmen kjapt uansett.

                Vet ikke hvor lang flytid du får i Katanaen, har ikke alle dataene på oppsettet ditt. Men kan garantere at du vil merke forskjell på gøy-faktor på et marginalt oppsett og et der batteriene har god margin

                Har du god tid gjør du ikke noe galt om du lader LiPoene dine med f.eks 0,7C etter dagens flyging og så bruker du 1C hvis du lader på stripa mellom flightene. La gjerne LiPoene få kjøle seg ned etter flight før du hiver dem på lading igjen.
                Absolutt ikke NLF-medlem lenger!

                Comment

                • tomasjo
                  • Sep 2005
                  • 573

                  #9
                  Nok en gang. Takk for hjelpa Bestiller Kantana i kveld. Slenger også med en EPP 3D Blade. Skal kjøre den med det gamle oppsettet til Formosa som er som følger:

                  1. Hyperion Tian 20A regulator
                  2. STModel 2212/KV1000,motor. ca. 57 gr.
                  3. 1350mAh Wanma batteri (riktig nok bare 10C max, best 5-8C, 8C*1350 = 10,8A, noe som er i overkant av det motoren kan trekke)
                  4. 3 x Pico servoer
                  5. GWS 4ch mottaer Mini.

                  Har du trua på at dette vil fungerer greit som et utendørsfly (trening på hovring, tourge rolls etc.)?

                  Ja vel.. bruker ganske mye tid og energi på modellfly for tiden, men det er jo steikartig

                  Tomas
                  -----------------------------------------------
                  Tomas
                  Trondheim modellflyklubb
                  www.heltpropell.com

                  Comment

                  • joo
                    MFN Skribent
                    • Nov 2002
                    • 6936

                    #10
                    Kjenner ikke til Blade`n så der kan jeg dessverre ikke svare deg. Har ikke prøvd ST-motorene heller. Men så lenge det er utstyr du allerede har skader det ikke å gjøre et forsøk i alle fall før du evt handler nye gadgets.

                    Men jeg har snart ferdig storebroren til Blade (Blade XL) Den er DIGER, har bare døpt den "Badekaret" og gleder meg til jomfrutur.
                    Absolutt ikke NLF-medlem lenger!

                    Comment

                    Working...