Unconfigured Ad

Collapse

BEWARE Futaba 12FG FASST 2,4Ghz BEWARE

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Kingfisher
    • Feb 2006
    • 833

    #1

    BEWARE Futaba 12FG FASST 2,4Ghz BEWARE

    Kopi av min mail sendt til selger:

    Hello,

    I have a Futaba 12FG radio on it's way to Norway with Express Mail Service.
    It has come to my attention that maybe the models that is sold is NOT dedicated 2.4 GHz units, like the Futaba 7C FASST 2.4 GHz, but that the 12FGH is basically a 72MHz transmitter with no 72MHz module but with a TM14 2.4 GHz module loose in the box.
    If this is the case, the product description and it's pictures is VERY misleading and this is not the product I, and many with me, believed it to be.
    And if so, I can't beleive that Futaba, and their distributors, really beleive that their customers will accept to be fooled like this.

    If this is the case, I would like to return the radio asap, as soon as it arrives to me.

    Take a look at this thread on Rcgroups:


    In post #6 someone state "Futaba USA has stated repeatedly there is not a 'dedicated' 2.4 version of any of the current 12FG"

    Me myself have been searching for info. in the 12FG radio regulary(every week) in the last 6 months, and I have never seen anywhere that Futaba has stated the above.

    If the above is true, please instruct me how to return this radio.

    Regards,
    Last edited by Kingfisher; 05-01-08, 14:44. Reason: typo
  • Litespeed
    • Jun 2005
    • 1064

    #2
    Ser ut som det er kun 2,4 ghz 14 kanalers fasst antennemoduler som er beregnet på 12 FG/12Z og 14 mz . Da 7c er også vist med modul bak med antenne på, men den de selger nå på Elefun har jo fasst antenna på selve radiohuset,,, merkelig.
    har funnet kun en tysk nettside som viser baksiden av Futaba radioen som viser Fasst antennemodulen til FG 12....
    da er det jo ikke en ren 2,4ghz radio når det er ettermontert på en 72mhz eller 35mhz radiohus....

    http://www.modellbau-bichler.com/t12...7d4fe7866161dc

    http://www.modellbau-bichler.com/t12...st-p-8833.html


    Øyvind

    www.ahmfk.com http://sportwing.no/ http://hp.nlf.no/

    Comment

    • Kingfisher
      • Feb 2006
      • 833

      #3
      Jeg ble rimelig irritert da jeg fant ut dette for kun få timer siden, at 12FG FASST ikke er en ren 2,4Ghz radio.

      Da jeg først ble oppmerksom på 12FG i april/mail, bestemte jeg meg fort for at denne skal jeg ha. Se forøvrig vedlagt bilde, med leddet antenne. På den tid sto det at de i tillegg til 12FG FASST radioen, ville komme med FASST-moduler til eksisterende Futaba radioer, bl.a 12Z og 14MZ.
      Det var i april/mai tror jeg, og på Futabas engne sider sto det at dette ville komme "Early summer". Forutsatte da selvfølgelig at det var det inneværende år, 2007.
      Etterhvert begynte jo rykter å spre seg, om dette var en ren 2,4Ghz radio, eller modulbasert, slik som vi kjenner de diskusjoner om Spektrum/FASST frekvenser og godkjenninger m.m. Her var jeg i den tro at jeg skulle ta det som sto på produsentens sider som det eneste riktige.

      Forsåvidt er det jo det, men etter min mening underslår de informasjon. Flere steder benevnes 12FG i 35 og 73Mhz-utgaver i spec. at de modulbaserte. Bare i de siste dagene synliggjør Futaba at det FASST også er modulbasert.
      Det hjelper lite når en forhåndsbestillte en ren FASST radio i september.
      Vedlagt er i tillegg 2 andre bilder. Det ene viser en variant med en modul hvor antenna er plassert sjevt på radioen. Den varianten vet jeg ikk om nå eksisterer i virkeligheten. På 3-dje bildet vises radioen slik den annonseres p.t.
      Legg merke til at de har vært meget nøye med at modulantenna ikke er fotografert offset i forhold til vanlig antenneutgang. I tillegg er også FASST-label foran på radioen fjernet.

      Som sagt, jeg ble mektig irritert når jeg oppdaget dette, og om jeg ikke føler meg lurt, så synes jeg dette er slett markedsføring av Futaba, og av deres distributører og forhandlere "over there".

      I forhold til det produkt jeg nå mottar, kunne jeg ha kjøpt en 12FG 35Mhz utgave for mange måndeder siden, for å fortsette å bruke nåværende RX'er, og nå kjøpt en FASST-modul.
      Det jeg får nå er en modulbasert radio, og i tillegg en 72Mhz utgave, som jeg faktisk ikke vet om det kan settes inn en 35Mhz-modul i. Eller om en slik modul er å få tak i.

      Personlig er jeg ovebevisst om at dette har vært en bevisst strategi fra Futaba, å underslå informasjon, som de vet at potensielle kjøpere er svært interessert i å få vite.

      Jeg er også overbevist om at Futaba snart innse at de må lage en ren FASST-variant av 12FG innen kort tid, selv om rykter sier at det ikke er deres intensjon.

      'Pissed' er vel et riktig utrykk akkurat nå i forhold til min mening om Futaba og deres markedsføringsmetoder.

      Stein
      Attached Files
      Last edited by Kingfisher; 05-01-08, 13:42.

      Comment

      • OAK
        • Jul 2002
        • 863

        #4
        7C FASST er IKKE modulbasert. Denne radioen er ikke laget for modul så den må du kjøpe som enten det ene eller andre.

        Enig med deg at Futaba virker litt utspekulerte angående dette, men hvis du har fulgt med litt rundt omkring så burde det egentlig ikke komme som en overraskelse at 12FG er modulbasert.

        Det er også annonsert en "native" 14MZ FASST radio om noen måneder, men i denne sammenhengen betyr dessverre "native" kun at den blir pakket og sendt med en TM-14 module installert istedenfor en vanlig FM modul.

        Du får se det positive i det. Du får nå en sender som er mer fleksibel. Du kan velge FASST vs. FM.
        Last edited by OAK; 05-01-08, 13:56.

        Comment

        • Kingfisher
          • Feb 2006
          • 833

          #5
          Originally posted by OAK
          7C FASST er IKKE modulbasert. Denne radioen er ikke laget for modul så den må du kjøpe som enten det ene eller andre.
          Ja nettopp, ikke modulbasert, og det var det jeg forventet 12FG FASST-varianten av radioen også skulle være.

          Originally posted by OAK
          Du får se det positive i det. Du får nå en sender som er mer fleksibel. Du kan velge FASST vs. FM.
          Joda, men er det mulig, og hva vil det koste, og få en 35Mhz til en 12FG, kjøpt i USA? Ikke vet jeg om det er noe i radioen "utenfor" selve modul-delen som vil hindre en i å bruke 35Mhz-modul, når en først er blitt "påtvunget" muligheten.

          Mener forøvrig selv at jeg har fulgt med i timen, og som nevnt har det vært mange rykter på ymse fora.
          Hva skal en forholde seg til, fora eller produsentinfo., eller mangel på sådan.
          Når produsent ikke bidrar med en oppklaring i den offisielle informasjonen de legger ut, synes jeg det er slett markedsføring.
          Og jeg er overbevist om at de følger med de ulike diskusjoner som foregår og har foregått.
          Hva stategien deres bak dette er, er det vel bare Futaba selv som kan svare på. Men det får vi nok ikke vite, i allefall ikke fra dem.

          S

          Comment

          • -GAS-
            • Jun 2007
            • 1323

            #6
            Originally posted by OAK

            Du får se det positive i det. Du får nå en sender som er mer fleksibel. Du kan velge FASST vs. FM.
            Vil ikke dette bety at man faktisk ikke får den lynkjappe overføringen av signaler som er en av de store fordelene med 2.4? isåfall er ikke dette mye positivt, syns det forøvrig er bemerkelsesverdig at Futaba ikke kan skrive i klartekst at dette er en ombygd radio og ikke en ren FASST radio.
            Christen
            http://jetsofnorway.com/

            Comment

            • OAK
              • Jul 2002
              • 863

              #7
              For all del, misforstå meg rett. Jeg er dønn enig med deg i at Futaba burde ha vært mye klarere på dette området, OG det samme gjelder forhandlerne (se link til den tyske forhandleren i tidligere post her for et glimrende eksempel på hvordan det burde vært gjort av alle).

              Prøver bare å se litt positivt på saken her, og tross alt så er det jo nærmest et prinsipp-spørsmål vi diskuterer her. Ingen vesentlig praktisk forskjell. I praksis er det jo kun 15mm avvik i antenneposisjonen som er forskjellig. Men med en potensiell økning i fleksibilitet iom. at man kan bytte modul. At radioen er importert fra USA og således er for feil frekvensbånd kan jo Futaba svært lite for. Uansett vil jo dette være en feature DU ikke hadde regnet med uansett. Sånn sett kun en evt. bonus (hehe...mulig jeg fyrer deg opp unødig nå, men det er ikke vondt ment. Bare setter ting litt på spissen). Når det er sagt er jeg rimelig sikker på at det lar seg gjøre å endre frekvensområdet på den ene eller andre måten.

              Christen: Etter det Futaba sier så beholder man jo den lave latencyen og høye oppløsningen, men så vidt jeg vet er det ingen som har testet dette ennå. Så det blir jo kun spekulasjon. Brukererfaringer så langt indikerer hvertfall at responsen tilsynelatende er "lynrask". Det er heller ingen teknisk grunn til at responsen skulle bli noe tregere ved å bytte RF-interface. Dessuten er jo en software-oppdatering i radioen uansett nødvendig for å benytte FASST og dermed skulle det hvertfall ikke være noen grunn til at ikke alt skulle kunne gå like raskt eller raskere enn før.

              Comment

              • kjetilmh
                • Jun 2006
                • 990

                #8
                Dette virker lite ryddig av produsenten.
                Produsenten har et problem med at eksisterende produkjsons linjer ikke kan legges om umiddelbart. Så ved å lage ting "modulbasert" oppnår de to ting. De slipper å brenne inne med ikke salgbart utstyr. Og de kjøper seg litt tid til og legge om sin egen produksjon.

                Hvis produsenten sier at rene FASST radioer er på vei, vil salget av modulbaserte varianter bli redusert. Så det er logisk og hemmelig holde lanseringen av FASST radioen så lenge som mulig.

                Det er ingen tvil: Alle radio'ene kommer i rene FASST varianter før eller senere.
                Kjetil
                oops: . . ! . .

                http://www.vingmfk.com

                Comment

                • limvingen
                  • Jan 2006
                  • 210

                  #9
                  Originally posted by Kingfisher
                  Joda, men er det mulig, og hva vil det koste, og få en 35Mhz til en 12FG, kjøpt i USA? Ikke vet jeg om det er noe i radioen "utenfor" selve modul-delen som vil hindre en i å bruke 35Mhz-modul, når en først er blitt "påtvunget" muligheten.
                  Sansynligheten for at det er noe i radioen er der, jfr denne tråden: http://www.modellflynytt.no/showthre...highlight=12fg

                  Hadde selv planer om å bestille meg fasst modul fra USA til min 12fg, men har lagt det på is pga usikkerhet i forhold til bruk av modul beregnet for 72mhz på en 35mhz radio. Har forsøkt å skrive mail, både til Futaba (USA) og Robbe (Europa) uten å sålangt få noen respons.
                  Knut Eirik Lyngmo

                  Bodø Modellflyklubb http://www.bodomfk.net/portal/

                  Comment

                  • Aviator
                    • Mar 2005
                    • 601

                    #10
                    Limvingen var litt før meg der... skulle linke den tråden eg starta hit..

                    Du må inn på radioen å forandre "sone" fra Amerika til Europa for å kunne bruke 35mhz... dette e ikkje så lett.

                    Selve modulen kan du omprogramere ved hjelp av et lite program og en liten elektro dings.

                    Radioen min kommer fra Asia området og eg får ikke registrert meg på Robbe sine sider ved hjelp av serie-no på radioen...
                    Kjøper du radio i USA får du tilgang til Futaba USA sitt forum, der blir det lagt ut oppdateringe når de kommer.
                    Trur at hvis du kjøper en radio med 72mhz så må du oppdatere software'n i radioen før du tar i bruk 2,4mhz modulen. trur det skulle være 1.3 versonen..

                    Ja man kan føle seg litt lurt i fohold til annonsen....
                    Men uansett så e d en kjempefinradio... Eg blir bare meir å meir glad i den....
                    Svein Roe
                    ----------------
                    Skymaster F-15 - Nexus Mk II
                    Boomerang Sprint - Simjet 2250
                    Starfire II P-60
                    C-arf Extra 2,3 - DA 50
                    EF Extra 91" - DA 60
                    EF Edge 48"
                    Ventus 4m
                    Mini Nyx

                    Comment

                    • ChristianAustenå
                      • Feb 2006
                      • 257

                      #11
                      1: oak skriver at det er nødvendig med en software oppgradering for å benytte fasst på den.
                      er det en engangsoppgradering, og så kan man bytte fritt mellom 35mhz og 2.4ghz modulene etterpå (samme dag,på stripa dersom man har et fly på 35 og et på 2.4 med seg?), eller må den programmeres om for hver gang man bytter modul?
                      dersom den er kjøpt i norge. vel og merke.

                      2: og om man kjøper 2.4 her i norge, hvor får man eventuelt kjøpt sendermodul for 35mhz til den? og antennen?

                      Comment

                      • OAK
                        • Jul 2002
                        • 863

                        #12
                        1. Man behøver ikke omprogrammere software hver gang man bytter modul. På 12FG 12Z og 14MZ kommer det av og til oppdateringer av software. Nye funksjoner, støtte for nye modulasjoner, bugfix etc. Det er kun den siste versjonene pr. i dag som har støtte for TM-14 (FASST-modulen). Uavhengig av om man har FASST eller ikke er det sikkert lurt å innstallere til siste version.

                        2. Sannsynligvis fra de som selger annet Futaba-utstyr. Norwegian eller Elefun for å nevne to.
                        Last edited by OAK; 05-01-08, 20:42.

                        Comment

                        • OAK
                          • Jul 2002
                          • 863

                          #13
                          Originally posted by Aviator
                          Limvingen var litt før meg der... skulle linke den tråden eg starta hit..

                          Du må inn på radioen å forandre "sone" fra Amerika til Europa for å kunne bruke 35mhz... dette e ikkje så lett.

                          Selve modulen kan du omprogramere ved hjelp av et lite program og en liten elektro dings.
                          Problemet det var linket til ovenfor var vel nettop at modulen måtte omprogrammeres for å utvide antall kanaler, og ikke for å endre region? Hadde ikke noe med 35 vs. 72MHz å gjøre. Dette kan man jo fikse selv med litt mekking.

                          Har ikke førstehåndskunnskap til akkurat dette problemet, men ser flere i USA benytter andre enn 72MHz moduler i 14MZ og har fått forståelse for at det eneste som skjer er at man får opp en advarselsmelding når radioen skrues på.

                          Comment

                          • Aviator
                            • Mar 2005
                            • 601

                            #14
                            Modulene e tillpassa "sonene" no snakke eg om vanlig PCM ikke 2,4...
                            Min modul er programert for å bruke på en radio som er for Asia.
                            Når eg stappe in modulen til kompisen min som har kjøpt radioen i Norge fpr eg opp ei feilmelding om at de ikkje e kompatible, pga feil "SONE"

                            Da må du inn i radioen å forandre til riktig sone for å få den til å fungere...

                            Når du har lagt inn verson 1.3 trur eg at du kan bruke begge delene...2,4 og vanlig PCM/FM eller hva d måtte være. Så fremt at den modulen er for riktig Sone.

                            På 12Z og 14MZ er det ett program som heter "Utility tool" som du smekker inn på en minnebrike... Dette programmet gjør at du kommer inn i forskjellige menyer som du kan bruke til å kalibrere radioen osv... bla forandre Sone, dette programmet er ikkje tilgjengelig for 12FG... noe som Futaba hevder på siden deres.
                            Svein Roe
                            ----------------
                            Skymaster F-15 - Nexus Mk II
                            Boomerang Sprint - Simjet 2250
                            Starfire II P-60
                            C-arf Extra 2,3 - DA 50
                            EF Extra 91" - DA 60
                            EF Edge 48"
                            Ventus 4m
                            Mini Nyx

                            Comment

                            • Kingfisher
                              • Feb 2006
                              • 833

                              #15
                              Fikk tilbakemelding på min mail til leverandøren i dag:

                              'Hi,
                              I am sorry we did not know, we opened first box only over weekend as soon as I got your email.
                              But be careful this is not normal radio, it has 2.4GHz software. It does not work with 72MHz.
                              Please try it, if you do not like it send it back.'

                              Skal en tro på det som sies, så viste ikke heller ikke forhandler at dette ikke er en native 2,4Ghz. Leser en på RR og HF så er det mange ulike reaksjoner på Futabas fremgangsmåte.
                              Nå tilbys jeg å prøve radioen før den sendes tilbake og det kommer jeg til å gjøre. Kanskje mildner kritikken.
                              Men, når en leser alt det som skrives kan en bli forvirret av mindre. I svaret ovenfor står det at radioen ikke kan brukes som 72Mhz radio.
                              Det betyr vel da at når denne kommer til Norge, som 35Mhz radio med TM-14modul, så kan heller ikke den brukes på 35-båndet med en 35-modul!?
                              En annen ting jeg nå har forstått er at hverken 7-kanaleren eller 8-kanaleren som snart kommer , ikke støtter resolution på 2048. Det er det p.t. bare medfølgende 14-kanaler som gjør.

                              S

                              PS. Ang. 8-kanaleren så er det motstridende meldinger ang. resoluton, fra en og samme person i Futaba. Personen, Krysta,Product Development & Support Specialist ,Futaba Service Center USA, sier nå at det ER støtte for 2048 res. melllom 12FG med TM-14 modul og 8-kanaleren.
                              Last edited by Kingfisher; 07-01-08, 20:50.

                              Comment

                              Working...