Unconfigured Ad

Collapse

Begynne med FPV - hvor begynne?

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Snowman
    • Jun 2004
    • 78

    #31
    Takker for svar, da er det nok mulig at jeg tyvlåner fatterns JR 35mhz radio til FPV, og bruker 2,4 til video.
    Petter Jensen. KMFK

    CMPro Cessna 182, Skywalker EPO, Eflite Beaver, Parkzone F-27C Stryker, Kyosho J-3 Cub SQS.
    Futaba 10CAG 2,4

    Comment

    • Quadrocopter
      Moderator
      • Aug 2007
      • 6357

      #32
      Originally posted by Rappis
      Ehh, tror du skal lete LENGE før du finner en radioamatør som har CE merket utstyr. Jeg har det ikke (dvs dem er CE merket i utgangspunktet, men jeg har modifisert frekvensområde på dem, og da faller kriteriene for CE merkingen bort), og jeg kjenner heller ingen andre radioamatører som har det. At det finnes gjør det helt sikkert, men at dem er i fåtall er jeg sikker på.

      En radioamatør bygger gjerne egen sender, og dette er både noe vi har lov til, og noe som er en del av hobbyen. Og ja, vi har også lov til å BRUKE ikke CE merket utstyr.

      Høres ut som du burde sette deg inn i hva det innebærer å være radioamatør. At det å være radioamatør ikke er noe alibi for å bruke noe som helst er riktig. Men en radioamatør skal ha kunnskaper for å selv avgjøre hva som kan skape problemer eller ikke, uavhengig av CE merkingen.
      .....
      Det som er sakens kjerne er at du går ut med følgende påstand som er gjentatt repeter i flere tråder(oppsummert i korte trekk) :
      "En radioamatør kan bruke ikke CE merket utstyr", "han kan sende i de frekvensbåndene som han vill (noe som tydeligvis ikke stemmer)" , "at ut effekten "ikke" betyr noe" og "bli radioamatør så kan du bruke utstyre som selges" o.s.v.
      Som du ser så har allerede andre har snappet opp dette for å legalisere kjøp av "ulovlig" FPV utstyr.

      Som en radioamatør burde DU unnlate å skryte / komme med utsagn uten å poengtere og supplementere med viktig informasjon om bruk og etikk i eteren!
      En ekte radioamatør ville isteden for å oppfordre, heller tonet ned bruken av slik utstyr!

      En annen ting er at jeg regner med at de samme etiske reglene som gjaldt for 25 år siden (når jeg drev på med dette) gjelder i dag også - ikke forsøpl media man sender i og vise hensyn til andre!

      En radio amatør ville ALDRI kjøpt og tatt i bruk en 2W "snekkretpåbakrommetikina" FPV sender som han ikke har noe som helst peiling på hvordan påvirker andre brukere i båndet!

      Derfor poengterte jeg CE merking i mitt forrige innlegg.

      Så lenge "styre å stell" har spesifisert helt kare rammer for bruk av FPV utstyr så er det ingen som har noen som helst behov for å sende med mer effekt en de tillatte 10mW - noe som gir mer enn gode nok forhold innen for de rammene som er lovlige.

      Ønsker man å ødelegge for eller skyte ned andre 2.4 GHz RC piloter ved å sende med kraftige 2.4GHz FPV sendere så får man raskt så mange "venner" at dette høyest sannsynlig terminere seg selv.
      Last edited by Quadrocopter; 13-04-10, 13:13.

      Comment

      • nomore
        • May 2006
        • 517

        #33
        Bare for å presisere(og poengtere). Eg vet at eg fint kan kjøpe en 2.4GHz sender med 1000mW sendeeffekt(eller 900MHz med 500mW) og putte på ei svær antenne uten at noen nødvendigvis stopper meg før det evnt går galt.

        Men eg, selv om det frister, har ikke tenkt å bryte regelverket fordi eg kan. Eg ønsker, om eg får det til, å vise frem videoer og bilder av oppsett til andre også, og da uten å måtte risikere å skade andre sitt utstyr, helse eller bli uglesett av den grunn. Når eg søker råd om best mulig utstyr osv så er det primært sett for å få best mulig bilde innenfor de andre grensene som er satt. Det er jo tross alt teknisk mulig å lage en doning som flyr 8-9km for å filme og fotografere, men da er man langt over synsrekkevidde allerede og dermed bryter man andre regler igjen.

        I tillegg vil eg også praktisere dette så lenge det lovlig lar seg gjøre og det krever at vi alle, deriblant meg, føyer seg etter gjeldene lover og regler som eksisterer, samt sunn fornuft. Ellers vil vi risikere at det kommer enda flere lover og regler som effektivt vil stoppe denne delen av hobbyen for godt. Og det er ingen tjent med.
        Thorbjørn Kirkeleit
        Haugaland Modellflyklubb

        Align T-Rex 450Sport | Align T-Rex 450SEv2 | ThunderTiger Raptor 50v2 | ThunderTiger Raptor 90 | Multiplex EasyGlider PRO Electric | Kyosho Calmato 40 Sportster | JR PCM9xII m/ Jeti Duplex modul

        Comment

        • andersh
          • Apr 2003
          • 1734

          #34
          Originally posted by Rappis
          Og ja, vi har også lov til å BRUKE ikke CE merket utstyr.
          Jaha? Som radioamatør skal du liksom være bedre rustet enn "oss andre" når det gjelder lover og regler rundt radioutstyr.

          Originally posted by Post og Teletilsynet
          Utstyr utan CE-merke
          Radio- og teleterminalutstyr som ikkje er CE-merkt kan berre importerast av utstyrsleverandørar som er registrert hos Post- og teletilsynet. Utstyret kan ikkje omsetjast eller overlatast til andre før det er korrekt merkt og i samsvar med krava i "Forskrift om EØS-krav til radio og teleterminalutstyr".
          Er du en "utstyrsleverandørar som er registrert hos Post- og teletilsynet"?

          Slik jeg leser dette har DU IKKE lov å importere noe som ikke er CE-merket, uansett om det skal modifiseres eller ikke.

          CE-Merket utstyr er i henhold til "Forskrift om EØS-krav til radio og teleterminalutstyr". Det vil si at ALT utstyr som kommer inn i landet er i utgangspunktet underlagt "Forskrift om EØS-krav til radio og teleterminalutstyr" med mindre det modifiseres så sterkt at det ikke lenger sender på frekvenser innenfor det båndet som er regulert i forskriften.

          Originally posted by Post og Teletilsynet
          Innehaver av radioamatørlisens tillates å ta i bruk radioutstyr som ikke omfattes av generell tillatelse gitt i lov om elektronisk kommunikasjon § 8-1 første ledd jf. forskrift 20. juni 2000 nr. 628 om EØS-krav til radio- og teleterminalutstyr. Utstyret må være i samsvar med krav i ITU-RR artikkel 25. Kravet gjelder ikke i nødssituasjoner, jf. ITU-RR artikkel 4.9.
          Med andre ord - du kan ikke fritt endre på noe som er CE-merket. Dersom utstyret fortsatt regnes som regulert i "forskrift 20. juni 2000 nr. 628 om EØS-krav til radio- og teleterminalutstyr", som feks. innunder samme frekvensbånd, så må det også være korrekt ihht kravene for CE-merkingen.

          Slik jeg ser det kan du KUN bygge utstyr selv/modifisere CE-godkjent utstyr til å sende på helt andre frekvensbånd innenfor de båndene og sendestyrkene som er godtkjent for radioamatører.
          Anders Hauge

          www.hang.no - Norges nye HANG-side!

          www.JetsOfBergen.no
          rc.andersh.com

          Byggeblog 3,6m SkyLink 100ccm (Cessna)
          Byggeblog FPV SailCam Easyglider
          Byggeblog for Eurosporten
          Byggeblog for H9 Cessna med selvstarter og lys

          There is nothing left in my right brain, and there is noting right in my left brain....

          Comment

          • Rappis
            • May 2007
            • 198

            #35
            Aner ikke hvor du har dine kilder, men det står ganske klart beskrevet i "forskrift for radioamatørlisens" at lisensierte radioamatører har lov til å ta ibruk ikke CE godkjent utstyr.

            Akuratt som vi har lov til å importere ikke CE godkjent utstyr, eller gjøre modifiseringer på allerede godkjent utstyr.

            Radioamatører har bedre radioteknisk peiling enn den gjennomsnittlige Ola Nordmann ja. Pensumet til radioamatør prøven er ganske omfattende (alt er relativt selvfølgelig).

            Comment

            • andersh
              • Apr 2003
              • 1734

              #36
              Originally posted by Rappis
              Aner ikke hvor du har dine kilder, men det står ganske klart beskrevet i "forskrift for radioamatørlisens" at lisensierte radioamatører har lov til å ta ibruk ikke CE godkjent utstyr.

              Akuratt som vi har lov til å importere ikke CE godkjent utstyr, eller gjøre modifiseringer på allerede godkjent utstyr.

              Radioamatører har bedre radioteknisk peiling enn den gjennomsnittlige Ola Nordmann ja. Pensumet til radioamatør prøven er ganske omfattende (alt er relativt selvfølgelig).
              Min kilde er Post og Teletilsynets websider. De som har utstedt din radiolisens. Så hvor har du din informasjon fra?
              Anders Hauge

              www.hang.no - Norges nye HANG-side!

              www.JetsOfBergen.no
              rc.andersh.com

              Byggeblog 3,6m SkyLink 100ccm (Cessna)
              Byggeblog FPV SailCam Easyglider
              Byggeblog for Eurosporten
              Byggeblog for H9 Cessna med selvstarter og lys

              There is nothing left in my right brain, and there is noting right in my left brain....

              Comment

              • bjeff
                • Jul 2007
                • 2010

                #37
                Her er det en fyr som vil ha tips om FPV, og så ender det med diskusjoner om hva radioamatører har lov til å bruke av utstyr som ikke har noe som helst å gjøre med FPV. Get real!
                Anders Eiebakke
                90078513

                Comment

                • nomore
                  • May 2006
                  • 517

                  #38
                  Nå er første pakke på vei fra RangeVideo(omsider)

                  Pleier dere å kjøre sender og kamera på samme batteri som radiomottaker, eller separat batteri? Vektmessig hadde det jo vært en fordel å kjøre på samme batteri, men da får eg jo samtidig kortere flytid.

                  Forventet strømforbruk vil ligge på ca 210-250mA. Det gjelder da både sender og kamera.
                  Last edited by nomore; 14-04-10, 17:16.
                  Thorbjørn Kirkeleit
                  Haugaland Modellflyklubb

                  Align T-Rex 450Sport | Align T-Rex 450SEv2 | ThunderTiger Raptor 50v2 | ThunderTiger Raptor 90 | Multiplex EasyGlider PRO Electric | Kyosho Calmato 40 Sportster | JR PCM9xII m/ Jeti Duplex modul

                  Comment

                  • Quadrocopter
                    Moderator
                    • Aug 2007
                    • 6357

                    #39
                    Originally posted by nomore
                    ......Pleier dere å kjøre sender og kamera på samme batteri som radiomottaker, eller separat batteri? Vektmessig hadde det jo vært en fordel å kjøre på samme batteri, men da får eg jo samtidig kortere flytid.
                    Forventet strømforbruk vil ligge på ca 210-250mA. Det gjelder da både sender og kamera.
                    Siden disse "billig" systemene er utrolig sårbare for støy (overført gjennom luften og/eller over +/- kabelen) ender du som oftest opp med 2 batterier (dessverre)

                    Husk at går du tom for strøm så er det "hel svart" i dobbelforestand, skjermen blir svart og du må plukke flyet ut av torva.

                    Har du ikke en stekeovn av en Video sender så trekker denne delen ikke allverdens strøm og du vil kunne greie deg med et "relativt" lite video Tx batteri - hvis du da ikke skal kruse rundt men EG i timevis

                    Hvis du legger merke til de fleste "kreasjonene" av FPV fly så oppdager du sikkert at disser er dynget ned med batterier og folk klager på at flyet ikke er "stort nok" til å få med seg all nyttelasten......... videre ser landingene ut som en skadeskutt gås.

                    Skal du investere i OSD etterhvert så får du status på begge batteriene i displayet.

                    Start med det vanlige batteriet du har i flyet og så legger du inn et VideoTx batteri som kan levere strøm i den tiden du ønsker, koble til et amperemeter på video delen å se hvor mye strøm denne trekker så er det enkelt å beregne tiden du har video info.
                    Last edited by Quadrocopter; 14-04-10, 23:28.

                    Comment

                    • bajas
                      • Aug 2009
                      • 54

                      #40
                      Originally posted by nomore
                      Nå er første pakke på vei fra RangeVideo(omsider)

                      Pleier dere å kjøre sender og kamera på samme batteri som radiomottaker, eller separat batteri? Vektmessig hadde det jo vært en fordel å kjøre på samme batteri, men da får eg jo samtidig kortere flytid.

                      Forventet strømforbruk vil ligge på ca 210-250mA. Det gjelder da både sender og kamera.
                      En av grunnene til å ha to batterier er å fjerne støy i videosignalet, men ved riktig oppsett av utstyret, en litt bedre esc enn den billigste og med et enkelt filter mellom esc/batteri og videosystemet så går det kjempe med bare ett batteri.

                      Det er mange som tror at man skal ha to batterier fordi at man ikke skal miste videoen når motorbatteriet er tomt, men det er bare en mye som har spredd seg på mang fora på nettet.
                      Husk at så og si alt video/kamera utstyr funker for volt mellom 8 og 12 volt. Og hvis ditt 3sell batteri når 9 volt så er ikke videosignalet det man mister flyet på....
                      Jeg har aldrig hatt problemet med at videoen har slutta pga. lav volt, med untak av med et billig camera fra ebay med SHARP-prosessor. Men det er ikke noen problem da SHARP-kameraene som regel også går i svart når de filmer rett mot sola, så med andre ord helt ubruklige for FPV.

                      Den virkelige grunnen til at noen har to batterier i flyet sitt og /eller inn i OSDen er at man har forskjellige voøt på motor og video. Det er videosendere som fingerer helt med til 3,3 og det er noen osm går på 5,5, noen på 12 osv. Mange OSDer har muligheten til å kjøre to forskjellige spenninger inn og til og med ta energi fra det "friskeste" batteriet.

                      Siden du har bestemt deg til å kjøre på 10mw (ihvertfall nå begynnelsen) og ikke sette inn noen OSD ennå vil jeg andbefale deg å gå for ett batteri. Med 10mw så er du begrenset til ca 1km avstand så det begrenser behovet for tid i lufta betraktlig. Og siden du en gang til skal ha en lett 10mw sender i flyet så er det nesten bare tull og legge inn et batteri som veier 5 ganger mer enn videoutstyret.
                      Det kan j være en ting kanskje helt i begynnelsen og kjøre eget batteri til video bare for å gjøre ting enkelt og oversiklig i flyet, men ikke noen nødvendighet.

                      Men pass på og legg senderen LANGT fra esc og annet "frekvens-lager-ting". De som har lagt senderen ut på vingen har fått meget godt resultat, selv fikk jeg fint resultat bare med å legge den rett forann haleroret. Det er greit å tenke litt lengre frem i bygginga også og tenke på hvos du har lyst til å legge GPS antennen til OSDen... det trenger også å ligge langt fra både esc og videosender.. Sjekk ut oppsettet til TRAPPY på rcgroups.
                      På vinga hans har han vieosenderen helt ute på den ene siden av vingtuppen og GPSantenna helt ute på den andre vingetuppen ved siden av RCantenna. Avstand mellom video TX og GPS er også viktig for 2,4 videosendere..
                      Trappy har også noen veldig bra "regler" for FPV oppsett..

                      Jeg bruker et meget enkelt lavpass filter som sitter mellom (motor)batteriet og videosenderen/camera. Legger med en tegning..
                      Denne tegningen er "rettledene", man trenger ikke ha eksakt de verdiene på komponentene, men sånn sirka..
                      Attached Files

                      Comment

                      • Quadrocopter
                        Moderator
                        • Aug 2007
                        • 6357

                        #41
                        Originally posted by bajas
                        .....Det er mange som tror at man skal ha to batterier fordi at man ikke skal miste videoen når motorbatteriet er tomt, men det er bare en mye som har spredd seg på mang fora på nettet.......
                        Dette utsagnet stemmer i mange tilfeller - for de som bruker FPV løsninger på f.eks en elektroglider (EasyGlider) så bruker du motoren mye mindre en normalt - særlig på hang / termikk rike plasser.
                        I disse tilfellene får du ingen indikasjon på lavt batteri før det blir svart , men heldigvis virker servo og mottaker på langt lavere spenning enn selve FPV tingene så har du visuell kontroll så redder du ned utstyret.

                        Husk også at sender effekten reduseres hvis du går under det som er spesifisert for video senderen - noe som vil medføre "svart skjerm" på kortere avstand enn med et full ladet batteri.

                        Det er kommet/kommer mer moderne kameraer og sendere som operer i 5V området noe som gjør det enklere for deg hvis du f.eks flyr standard oppsett på EG med 2 celle batteri - men denne infoer er vel litt uaktuell nå
                        Last edited by Quadrocopter; 15-04-10, 00:47.

                        Comment

                        • Smalen
                          • Aug 2008
                          • 7

                          #42
                          Billig utstyr

                          Ser at Quadrocopter kaller utstyret fra RangeVideo for billig.
                          Har fulgt med på tråden og blitt svært interessert. Ønsker at han kan sette opp et oppsett som han mener er bra. Jeg driver med sauer og vil kombinere "business with pleasure".
                          På forhånd takk!
                          Lars Bjånes

                          Alt for mye RC!

                          Sig Models Extra 300 xs
                          Cap 232 - Fuji 50
                          Hirobo Shuttle
                          Hirobo Freya
                          Trex 450 V2
                          +++++++++

                          Comment

                          • nomore
                            • May 2006
                            • 517

                            #43
                            Senderen er på sin side billig, ikke minst siden den er inkludert med FatShark brillene. Eg har i tillegg også kjøpt den løst her: http://hobbywireless.com/cart/index....2a4e89ecb38c85 (dvs eg får to)
                            Pris på senderen er $46. Skal vi se på alternativene så har vi for eks denne http://hobbywireless.com/cart/index....2a4e89ecb38c85 til $90 eller http://www.rangevideo.com/index.php?...&products_id=6 til $85. Begge disse er dyrere, har høyere sendeeffekt og er dermed også begge ulovlige i Norge siden sendeeffekten overstiger 10mW. Nå har eg ikke sett på alt for mange butikker, men eg klarer ikke å finne noen sendere som er dyrere og samtidig holder seg innenfor lovverket med begrensning på 10mW.

                            Det er hvertfall dette eg har fått opplyst. Så er jo spørsmålet om det er mulig å kjøpe en sender med 500mW og gi den mindre strøm slik at man får en bedre sender men samtidig gjør det lovlig. Eller kanskje det finnes unntak til 10mW-begrensningen på 2.4GHz båndet?

                            Dette vet eg for lite om, og forholder meg til det som de som kan dette skriver. Og mye av dette kommer fra dette forumet. Eg vet heller ikke hvorvidt 10mW er godt nok eller hvor langt det i praksis rekker, men eg vil starte der og så gjøre det eg kan for å gjøre mottakeren best mulig. Som nevnt tidligere så ønsker eg å holde meg innenfor regelverket og ikke tirre på meg høyere makter, som i sin tur fort kan føre til enda strengere regler eller totalforbud i sin helhet.

                            Eg vil forresten ikke kritisere eller sette noen i dårlig lys om de bruker noe annet enn 10mW.
                            Last edited by nomore; 15-04-10, 10:18.
                            Thorbjørn Kirkeleit
                            Haugaland Modellflyklubb

                            Align T-Rex 450Sport | Align T-Rex 450SEv2 | ThunderTiger Raptor 50v2 | ThunderTiger Raptor 90 | Multiplex EasyGlider PRO Electric | Kyosho Calmato 40 Sportster | JR PCM9xII m/ Jeti Duplex modul

                            Comment

                            • jonpet55
                              • Nov 2003
                              • 158

                              #44
                              Huff, her var det mye feilinformasjon.

                              For det første; radioamatører har ikke uten videre lov til å benytte ikke CE-godkjent utstyr før man med sikkerhet vet at dette tilfredsstiller gjeldende krav om maks utstrålt effekt utenfor radioamatørbåndene. Det er ofte en grunn til at slikt utstyr ikke er CE-godkjent.

                              Når det er sagt er det fullt lovlig for radioamatører å importere og bruke utstyr som ikke er CE-godkjent, dersom formålet er å modifisere utstyret og en kan gå god for at utstyret ikke støyer mer enn tillatt utenfor det aktuelle radiobåndet. Jeg har selv importert slikt utstyr og gått igjennom papirmølla med tollvesenet, så det er definitivt lov.

                              § 6. Tillatelse til bruk av radioutstyr

                              Innehaver av radioamatørlisens tillates å ta i bruk radioutstyr som
                              ikke omfattes av generell tillatelse gitt i lov om elektronisk kommunikasjon
                              § 8-1 første ledd jf. forskrift 20. juni 2000 nr. 628 om EØS-krav til radio-
                              og teleterminalutstyr. Utstyret må være i samsvar med krav i ITU-RR artikkel
                              25. Kravet gjelder ikke i nødssituasjoner, jf. ITU-RR artikkel 4.9.
                              Radioutstyr som ikke omfattes av generell tillatelse gitt i lov om
                              elektronisk kommunikasjon § 8-1 første ledd, jf. forskrift 20. juni 2000 nr.
                              628 om EØS-krav til radio- og teleterminalutstyr, skal være innrettet og
                              brukes slik at uønsket utstrålt effekt utenfor frekvensbånd angitt i § 5 er
                              mindre enn 2,5 mikrowatt over 30 MHz og mindre enn 50 milliwatt under 30 MHz.
                              Når det gjelder videotransmisjon på 23cm/1.2GHz er dette selvsagt fullt lovlig. Det finnes flere ATV-repeatere i Norge som opererer fullt lovlig og er registrert hos NRRL, og det er flere radioamatører som opererer slikt utstyr.

                              Eneste krav her er at modulasjonsformen skal være allment kjent og maks båndbredde er 20MHz, hvilket holder plenty til et PAL-signal som vanligvis holder seg innenfor 5.5MHz.

                              At NPT har sagt at videotransmisjon på 23cm ikke er tillatt høres for meg helt uforståelig ut. Det er NPT selv som har laget disse reglene, så enten er vedkommende ny i NPT, eller så har det skjedd en kommunikasjonssvikt...

                              Comment

                              • Foskje
                                • Dec 2009
                                • 41

                                #45
                                I følge itavisen skriver de:
                                "- I Norge er grensene satt til henholdsvis 200 milliwatt for 5GHz-båndet og 100 milliwatt for 2,4GHz-området. I USA er grensen 1 Watt, sier Tor Bringsverd i Post og Teletilsynet til Itavisen. "

                                ikke 10 mW som du skriver...
                                Link til itavisen sin artikkel:
                                http://www.itavisen.no/840196/stolte...-ipad-i-tollen

                                Comment

                                Working...