Lagde en bedre løsning for å oppnå nøyaktig høydejustering ifm verktøybytte.
Unconfigured Ad
Collapse
Hjemmelaget CNC-router
Collapse
X
-
-
Comment
-
Jeg har frest i stål med den. Det går fint, men plata som spindelen er festet i gir seg litt så jeg holder på å lage en ny nå. Jeg freser den ut i 7075 aluminium og stål.Comment
-
Freser i stål. Jeg må kjøre maks 120 mm/minuttet og maks 0,3 mm dybde for ikke å overbelaste spindelen. Når den beveger seg langs Y-aksen så lager den litt stygge kanter fordi spindelfestet gir seg og lar fresen gå frem og tilbake. Lang X er det helt perfekte kutt. Derfor lager jeg nytt feste.Comment
-
Oops. Der tror jeg Biltema-fresen daua. Turtallet begynte å synke etter litt over en time med fresing i aluminium. Til slutt gikk den bare veldig sakte. Jeg gikk ut og styrte den så det ikke skulle ødelegge arbeidsstykket så det går bra.Comment
-
Comment
-
Jeg har nettopp ferdigstilt min CNC fres, men jeg har et problem. Fra tid til annen stopper enten x-stepperen eller y-stepperen. Det er vel det man kaller å miste step. Det er liksom ikke bare et par step, men gjerne opp til 2-3 cm. Da sier det seg selv at arbeidsstykket er boss. Jeg prøvde å kjøre i luften med piltastene. Da skjedde det samme etter noen sekunder; motoren stopper, men det høres ut som den går.
Jeg har stepper controller fra KelingInc. Disse kan man justere hvilken microstep grad man vil ha (1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 eller 1/64). Jeg valgte 1/8
Jeg har lest at når man kjører sakte er det lett å miste step, men jeg opplever det når jeg kjører fort (velosity i Mach3) Er det motoren/controlleren som ikke makter å ta imot pulsene?
Er det noen som har en "formel" på innstilling av velocity på forskjellig microstep?
Kan det være en idè å redusere akselerasjonen (bruker 70 nå)?
TerjeComment
-
Jeg har opplevd at det skjer når kontrollerkortet mitt blir for varmt. Det har kun skjedd når jeg freser tre i høy hastighet hos meg. Det skjer også under jogging om du har satt makshastigheten for høy og/eller akselerasjonen brå i motorinnstillingene. Min maskin er så rask at jeg har redusert makshastigheten litt for å unngå at det skal skje hos meg under 100% jogging og rapid kjøring.
Jeg har bestilt en Kress 1050 W fres. Den burde gjøre susen, med governor og mye bedre spennhylser enn Biltema-dritten.Comment
-
Hehe. Det er korrekt. Jeg har tenkt tanken. Jeg har frest mange timer med den og føler ikke at jeg ikke har fått valuta for pengene.
Med dritt så mener jeg at den har svært dårlig spennhylse og turtallskontroll, og ingen kraftkompensering.Comment
-
Jeg har opplevd at det skjer når kontrollerkortet mitt blir for varmt. Det har kun skjedd når jeg freser tre i høy hastighet hos meg. Det skjer også under jogging om du har satt makshastigheten for høy og/eller akselerasjonen brå i motorinnstillingene. Min maskin er så rask at jeg har redusert makshastigheten litt for å unngå at det skal skje hos meg under 100% jogging og rapid kjøring.
Jeg har bestilt en Kress 1050 W fres. Den burde gjøre susen, med governor og mye bedre spennhylser enn Biltema-dritten.
Har du noen formening om hvilken microstep jeg burde bruke? Jeg skal stort sett frese treverk.
TerjeComment
-
Jeg satte nok mikrostepp til å få fin nok oppløsning. Nå har jeg 0.0125 mm per mikrostepp. På skruebe mine med 5 mm stigning har jeg 4 mikrostep og på skruen med 10 mm stigning har jeg 8 mikrostepp. Jeg vurderer å lage en reimreduksjon til den med 10 mm stigning for å redusere slakken mellom steppene i steppmotoren og kjøre 4 mikrostepp der også.Comment
-
Jeg tolker dette dit hen at velger man for høy microstep så blir det bare unødvendig nøyaktig. På min maskin har jeg brukt vanlige M12 gjengestenger. De har en stigning på 1,75 mm. Er det da best for meg å bruke 2 mikrostep (eller 1/2 step som det står på kontrolleren)?
TerjeComment
-
Jeg tror kanskje det. Du kan jo prøve og se. Når den er for grov så vil maskinen lage ulyd og kanskje vibrere når den går sakte. 1/2 gir høyere dreiemoment og stabilitet enn 1/1 har jeg lest, men jeg er ingen ekspert på emnet.Comment
-
Freser
Hei Terje
Du kan f.eks prøve Øberg Verktøy (http://www.obergverktoy.no/ez/index.php). Ellers har du jo TOOLS/LUNA forhandlere her (http://www.luna.no/forhandlere.html)
Burde absolutt være mulig å finne noe her Terje.
Lykke til
MvhAnders Bruneberg
RaufossComment
Forum Bottome ADS
Collapse
Comment